Aktivite seçimi nasıl olmalı?

Aktivite seçimi nasıl olmalı?

Aktivite seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok kriter vardır. Bu kriterleri, katılımcı ve aktivite profiline göre iki bölümde incelemek uygun olacaktır. Eğer aktivitelerde vurgulanmak istenen bir motto var ise seçimimizi yönlendirecek üçün


Katılımcı profiline göre değerlendirecek olursak;

  • Katılımcıların yaş ortalaması veya yaş aralığı; seçilecek olan çalışmanın fiziksel yoğun bir aktivite olup olmamasına etki eden en önemli faktörlerdendir.

  • Katılımcıların profili; Yönetim kadrosu ile ara elemanların bir arada olacağı bir aktivite mi yoksa sadece yöneticilerin katılacağı bir aktivite mi olacak?

  • Katılımcıların çalıştıkları sektör; Sektöre göre bir örnekleme yapacak olursak, inşaat sektörü çalışanları daha çok mühendislik gerektiren aktivitelerden hoşlanırken, kozmetik sektöründe çalışanlar sanatsal çalışmaları daha çok tercih etmektedirler. Ama unutulmaması gerekir ki her takım çalışması aktivitesinin katılımcılara katacağı farklı değerler vardır. Bu yüzden tek başına sektör değerlendirmesi yapmak, bazen aradığımız aktiviteyi bulmamızda bize yardımcı olmayabilir.

Aktivite profiline göre değerlendirecek olursak;

  • Aktivite için ayrılan zaman dilimi; Katılımcı sayısına göre ve seçilen aktiviteye göre ayrılacak zaman 45 dakika ile 4 saat arasında olmalıdır. Bazı aktivitelerde hızlı şekilde sonuca giderken, bazıları da 4 saate kadar uzamaktadır. İyi planlanmış bir aktivitede, mekan uygun ise katılımcı sayısının aktivite zamanına çok etkisi yoktur.

Evet, aktiviteniz nasıl olsun? Karar verebildiniz mi?

Fiziksel, sanatsal, birleştirici, mücadele içeren, mühendislik yada yaratıcılık gerektiren bir çalışma mı, ne dersiniz?

#takımçalışması #takım #katılımcıprofili #aktiviteseçimi #Aktiviteseçiminasılolmalı

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us